Enduro 7 CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak dobrać panewki do wału?

Co to są panewki?

Panewki to łożyska ślizgowe zamontowane na wale korbowym. W silniku spalinowym występują dwa rodzaje panewek. Panewki korbowodowe które zwykle szybciej ulegają zużyciu znajdują się między korbowodem a czopem korbowodowym wału korbowego. Panewki główne które są bardziej odporne na zużycie, znajdują się między czopem głównym wału korbowego a kadłubem silnika.

Podczas pracy silnika panewki ulegają powolnemu zużyciu przez utratę pierwotnych wymiarów co może objawiać się postukiwaniem. Skrajne zużycie panewki, brak smarowania, zanieczyszczony olej. To jedne z wielu przyczyn, które mogą doprowadzić do obrócenia się panewki czyli jej zniszczenia.

zużyta panewka korbowodowa
Zużyta panewka korbowodowa
zużyta panewka korbowodowa
Zużyta panewka korbowodowa

Jak wymienić panewki korbowodowe?

Aby dokonać wymiany panewki należy zdemontować wał korbowy. Jeżeli na wale korbowym nie ma żadnych pęknięć, uszkodzeń czy skrzywienia można przeznaczyć go do dalszej eksploatacji.

Wał korbowy mierzymy przy użyciu mikrometra, nie używamy do tego celu suwmiarki, która ma znacznie mniejszą dokładność i nie nadaję się do tak dokładnych pomiarów.

mikrometr
Mikrometr

Mierząc czop wału korbowego mierzymy go w 3 miejscach w 2 przekrojach. Sprawdzamy też wał czujnikiem zegarowym czy nie ma bicia osiowego, dodatkowo należy zmierzyć korbowód sprawdzamy czy jego wymiar mieści się w książce serwisowej.

Najniższy wynik czopu korbowego porównujemy z książką serwisową.

Jeżeli czop wału korbowego mieści się w tolerancji, należy go oddać do wyspecjalizowanego warsztatu i ustalić oczekiwany wymiar czopów korbowych.

Dobór panewek do wału

Na przykładzie: Suzuki SV 650 2004 ROK

Wymiar czopu wału korbowego porównujemy z tabelą. Załóżmy że nasz czop wału korbowego po zeszlifowaniu ma wymiar 37,987 mm wg tabeli jest to selekcja 2, natomiast korbowód ma wymiar 41,006 mm czyli selekcja 1 . Według tabeli dla drugiej selekcji czopu korbowego i pierwszej selekcji korbowodu powinniśmy panewki korbowodowe o oznaczeniu czarnym czyli numerze katalogowym 1216446E010B0.

książka serwisowa
Książka serwisowa
5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Jak dobrać panewki do wału?

Oceń

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Enduro 7

Liderzy w kategorii offroad w Polsce.
jak dobrać panewki do wału
Jak dobrać panewki do wału?

Enduro 7

1 rok

rajd Tukan 2020
Rajd Tukan 2020

Enduro 7

2 lata

daszek w kasku enduro
Po co daszek w kasku enduro?

Enduro 7

3 lata

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak dobrać panewki do wału?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.